אודות

אודות

חותם היא תכנית הפועלת להובלת שינוי ולקידום שוויון הזדמנויות בחינוך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל על ידי גיוס, הכשרה ופיתוח קהילה איכותית של מורים ואנשי חינוך בעלי חזון וכישורי מנהיגות.

התכנית הוקמה במסגרת יוזמה משותפת של משרד החינוך, ג'וינט ישראל, "קרן נעמי" ותנועת "הכל חינוך," וחברה ברשת Teach For All. חותם פועלת בארץ מזה כשבע שנים, וכיום מונה כ- 700 חותמיסטים פעילים ברחבי הארץ אשר רושמים אחוזי הצלחה חסרי תקדים.

מטרה וחזון

תכנית חותם מבקשת ליצור שינוי יסודי וארוך-טווח בחייהם של ילדים משכבות סוציואקונומיות נמוכות על-מנת לתת להם הזדמנות לנתב את חייהם להצלחה ולבחור את עתידם ללא קשר להכנסה, השכלה או למעמד החברתי של הוריהם.

אנו מאמינים שכדי לעשות זאת, יש להכשיר ולפתח קהילה איכותית של אנשי חינוך בהם מורים מעולים ומנהיגים הפועלים יחד ליצירת השינוי בבתי הספר ובחברה כולה.

וזה בדיוק מה שאנחנו עושים.

האתגר

בישראל קיימות מגמות מדאיגות של אי-שוויון בחינוך. למעשה –
מבחני פיז"ה האחרונים מלמדים כי הפער בישראל נכון לשנת 2015 בין התלמידים המצטיינים למתקשים, בין בעלי רקע כלכלי חזק לבעלי רקע כלכלי חלש ובין ערבים ליהודים – הוא מן הגדולים בעולם, והגדול ביותר מבין מדינות ה- OECD.

אז מה עושים? מפתחים מורים ומנהיגים.

מחקרים השוואתיים מראים כי אחד הגורמים המכריעים בהצלחת התלמידים – הוא מי מלמד אותם. לכן אנו רואים בהוראה מנהיגות, והיום לאחר שבע שנים של פעילות ענפה ברחבי ישראל, וכן בעקבות הצלחת תכניות מקבילות ברחבי העולם, אנו יודעים להגיד שמורה טוב אחד - יכול לשנות מסלול חיים שלם של עשרות תלמידים.

ואולם, בעוד מסגרות החינוך אכן מכירות בהשפעתה הישירה של הוראה על הצלחת התלמידים, >מעט מידי צעירים מוכשרים ומצטיינים פונים להוראה. לכן בתכנית חותם אנו מכשירים קהילה ייחודית של מורים פורצי-דרך להשתלבות בבתי-ספר בכל רחבי הארץ.

שינוי מערכתי-קהילתי

תיאורית השינוי של חותם בנויה על יצירת "שרשרת מנהיגות" שמתחילה בבית הספר וממשיכה עד למוקדי קבלת ההחלטות במדינה. מטרת אסטרטגיה זו היא לשנות עד 200 בתי ספר במהלך 5 השנים הקרובות, 'מבפנים ומבחוץ,' בעזרת הזרמת "דם חדש" של מורים צעירים וחדורי מוטיבציה, שינוי הציפיות לתלמידים בעלי רקע סוציו-אקונומי חלש ברמה המערכתית, העלאת מודעות ציבורית לחשיבות שוויון הזדמנויות בחינוך לחוסן הלאומי וכן הלאה. אנו מאמינים שהשינוי בשוויון ההזדמנויות בחינוך בישראל יבוא רק אם נעבוד יחד כקהילה.

כי שינוי אמיתי – עושים ביחד.

איך זה עובד?

 1. בשלב הראשון תכנית חותם מאתרת ומגייסת אקדמאים איכותיים בעלי חזון ומוטיבציה חברתית להוראה אפקטיבית ומעוררת השראה בפריפריה. המתקבלים לתכנית עוברים תהליך מיון קפדני ומתחייבים להוראה בבית ספר בפריפריה למשך שנתיים לפחות.
  לפירוט אודות תהליך המיון.
 2. לאחר הקבלה לתכנית, משובצים החותמיסטים בקבוצות בבתי ספר ברחבי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בארץ, ומתחילים את תהליך קליטתם והשתלבותם במערכת החינוך.
  לפירוט אודות תהליך השיבוץ והקליטה.
 3. בשלבים הבאים משתתפים החותמיסטים בהכשרה ייחודית להוראה וחינוך, במסגרתה הם עוברים הכנה מיוחדת להתמודדות עם המשימה המאתגרת העומדת לפתחם. תהליך ההכשרה אינו מסתיים עם שיבוצם של החותמיסטים בבתי הספר, אלא נמשך במקביל להוראה, למשך שלושה סמסטרים.
  לפירוט אודות ההכשרה.
 4. עם שיבוצם וקליטתם בבתי הספר, ולאורך כל תהליך השתלבותם במערכת החינוך, מקבלים החותמיסטים ליווי מקצועי, אישי וקבוצתי במסגרת קהילה תומכת-הוראה ראשונה מסוגה בארץ. בהמשך, מלווה ומטפחת חותם גם את קהילת בוגרי התכנית ותומכת בהתפתחותם האישית והמקצועית במסלולי התפתחות אישיים וקבוצתיים, כמו גם את מחויבותם לפעול למען שיפור החינוך בישראל בפלטפורמות שונות.
  לפירוט אודות תהליך הליווי.