קהילת חותם

חותמיסט ששווה להכיר

יובל קורן

מחזור ט' בחותם, בעל תואר ראשון בהיסטוריה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה.
מחנך כיתה י' ומורה להיסטוריה בבית הספר מקיף גילה.

משהו משמעותי שלמדתי: להיות קצת יותר סלחן כלפי עצמי. שהעבודה הזו היא מאוד דינאמית. שלעיתים צעד אחד קדימה שבא לאחר מאמץ רב אצל התלמיד יכול בשניה אחת להפוך לעשרה צעדים אחורה. ההבנה הזו מחדדת לך בצורה טובה יותר את המשמעות של העבודה החינוכית והסבלנות הדרושה לתפקיד זה.

משפט בלתי נשכח שתלמידה אמרה לי: בעקבות שיחה שקיימתי עם תלמידה שלימדתי היסטוריה ואיננה מכיתת החינוך שלי, היא כתבה לי כך בסוף היום:
"שתדע שדווקא ספציפית היום הייתי צריכה מישהו לדבר איתו, שיקשיב ופשוט יהיה שם. ואתה היית, וזה לא מובן לי מאליו בכלל. עשה לי טוב לשחרר ולשתף גם מבלי לקבל איזשהן עצות מפתיעות או משהו מאוד גדול. התקופה הזו סופר מבולבלת ולפעמים כל מה שצריך זה רק לדבר. אז יובל באמת באמת תודה, אתה הרבה מעבר למורה".

הדבר שהוביל אותי לשינוי קריירה וגרם לי לבחור דווקא בחותם: הגעתי להכשרת הקיץ באלוני יצחק בגיל 31. בחמש השנים שקדמו לכך העיסוק שלי היה שונה לחלוטין מעבודה עם בני נוער. עסקתי בצמחים וגינון לפרנסתי ולמדתי לתואר ראשון בהיסטוריה וסוציולוגיה. בסופו של דבר הגעתי בנקודת זמן מסוימת למסקנה שאני מעוניין להתפתח מבחינה אישית, לאתגר את עצמי ותחום החינוך היה מבחינתי נישה שעשויה לספק מענה לכך. מנקודת פתיחה זו הדרכים הובילו בסופו של דבר להכשרה של חותם.

סיפור מרגש שקרה לי: העובדה ששרדתי את השנה הראשונה והתהליך ההתפתחותי שעברתי (ועודני עובר) כמורה מקצועי להיסטוריה ומחנך כיתה. אני חושב שהגעתי עם כל מטען הערכים והמוטיבציה לשנה הראשונה ואז פשוט קרסתי. נכנסתי למשבר שהפיל אותי לתהומות שמעולם לא חוויתי בחיי. כל יום שנגמר היה מבחינתי עוד יום שעבר ולא היה לי ספק "שההרפתקה הקצרה" בתחום החינוך תסתיים בסוף השנה הראשונה. בסופו של דבר תודות לאנשים יקרים ונשים יקרות שהיו שם לצידי, הבנתי שמקומי הוא כמורה להיסטוריה בתיכון, ושיש לי הרבה מה לתת ולהעניק לתלמידיי ולתלמידותיי. 

איפה אני רואה את עצמי בעוד חמש שנים: וואו קשה לנבא. רוצה לקוות שאשאר בתוך מערכת החינוך או לחילופין בעשייה חינוכית עם בני נוער במסגרת אחרת. אולי כזו שתשלב עבודת אדמה עם בני נוער.

מסר אישי למי שמתלבט אם כדאי להצטרף לחותם: העבודה בתחום החינוך הינה תובענית ומורכבת, אך יחד עם זאת העובדה שהינך משמעותי עבור התלמיד שנמצא מולך מיוחדת ומרגשת. יש לך הזכות לעצב ולגעת בנפשות של הדור הבא שלנו. ניתנת לך האפשרות לתת מעצמך, לפתח את עצמך ואת הסביבה ולקבל כל כך הרבה בחזרה. הליווי והלימוד דרך חותם פותחות את הצוהר לתפקיד הכל כך מיוחד הזה. 

עוד בקטגוריה קהילת חותם