חינוך יוצר

“החינוך היוצר” הוא זרם חינוכי- פדגוגי חדשני בחינוך הציבורי בישראל.
ארגון חותם נבחר לנהל רפורמה בבתי ספר המקצועיים בארץ, בהובלת האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה בשותפות עם ג’וינט אשלים.

“החינוך היוצר” קורא תיגר על החינוך המקצועי כפי שנתפס עד היום, בעיני רבים, כחינוך “נחות” לתלמידים מתקשים. בלמידה ההתנסותית והתעסוקתית גלום פוטנציאל פדגוגי אדיר, המאפשר למידה חדשנית, מעניינת, מחוברת לצרכים אמיתיים בעולם ומלאה בתחושת משמעות. החיבור בין למידה מקצועית לתפיסה חינוכית הומניסטית, היא הבשורה שמציע “החינוך היוצר”. התלמיד בחינוך היוצר לא יהווה עוד כלי למימוש צרכי המשק והתעשייה, אלא יגדל ויתנסה בעולם האמיתי בזכות המגע הלימודי היומיומי שלו עם עולם התעסוקה. התנסות זו תעניק לו כישורים ומיומנויות ותהווה פלטפורמת הכנה לחייו הבוגרים.

תכני החינוך היוצר מפותחים כולם, בהובלת צוות חותם, בצוותים מעורבים שכוללים מורים ומנהלות מבתי הספר, מומחי תוכן וידע ומפקחים, ומטה האגף להכשרה מקצועית, אשר מנהל את בתי הספר.
תכני הפיתוח של תפיסה חינוכית חדשה זו, כוללים תכנים תאורטיים, חזון ותפיסת עולם, פיתוח פדגוגיה ייחודית שכוללת בתוכה שילוב אלמנטים דואליים והומניסטיים, וכן פרקטיקות יישומיות. מאחר והחינוך המקצועי במשך שנים רבות כל כך נותר בקרן זווית, תהליכי הפיתוח כוללים, מלבד לתכנים פדגוגיים, גם את התחום המקצועי והתעסוקתי.
מגמות לימוד מקצועיות מוטות עתיד, תפיסה חינוכית חדשה לרצף התעסוקתי ממתבגר ועד מבוגר, התאמה בפיתוח למיומנויות הנדרשות לשוק העבודה המשתנה של המאה ה-21, וכן מודלים של התנסויות תעסוקתיות.

במקביל לשלבי הפיתוח מתנהל שלב של התנסות והטמעה. כל שנה מספר גדל והולך של בתי ספר נכנסים ל”חינוך היוצר” ומקבלים מרחב פדגוגי–אוטונומי, בו יוכלו לברוא את “החינוך היוצר” הלוקאלי שלהם, המתאים לביה”ס שלהם, לתלמידים שלהם ולמורים שלהם. תהליך זה כולל התנסות בתוצרים המפותחים וליווי והכשרה מאסיביים לצוותי ההוראה, למנהלים, ולבעלי תפקידים מרכזיים בביה”ס.

לרפורמת ה”חינוך היוצר” של האגף להכשרה מקצועית ופיתוח כ”א, אותה מוביל ארגון חותם, שותפים רבים: ג’וינט אשלים, ג’וינט תבת, ארגון מפרש, יד הנדיב, רשתות החינוך: דרור בתי חינוך, רשת עתיד, עמל, אורט, סכנין ועוד.

בעקבות המלחמה, פותח על ידי החינוך היוצר אתר בו ניתן למצוא תכנים לימודיים, רגשיים ופדגוגיים לפי עקרונות מעצבי למידה בחירום.
אנו מזמינים.ות מורים.ות ומחנכים.ות לעשות בו שימוש ולהיעזר בו: https://bit.ly/46PJDwb

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות הפרטיות ו תנאי השירות לישם.
This site is registered on wpml.org as a development site.