קהילת חותם

WhatsApp Image 2022 06 20 at 11.39.34 2

מבט לתואר השני בניהול וארגון מערכות חינוך

איך הגעת לחותם וממה נבעה הבחירה בהוראה?
הגעתי  לחותם כי התחברתי מאוד לאג'נדה החברתית שמוסיפה לעיסוק בחינוך את העומק ונקודות המבט שהיו חסרות לי בראיית התמונה הרחבה.

למה בחרת בתואר השני של חותם?
אני כבר כמה שנים מתלבטת מה ללמוד ובאיזו מסגרת. וכשנפתחה ההזדמנות של תואר שני של חותם ידעתי שאני רוצה להיות חלק מזה. למידה של נושא ניהול מערכות חינוך הוא הזדמנות עבורי להרחיב את הפריזמה דרכה אני מתבוננת באירועים המתרחשים בבית הספר. ידעתי שתואר של חותם אומר שתעשה חשיבה אמיתית ועמוקה על הנושאים שיבחרו שנלמד, המרצים שילמדו אותנו והדגש על אי השוויון  שנותן גם כאן את המימד הנוסף למחשבה. בנוסף העובדה שהלמידה מתבצעת בקבוצה קטנה, שיש בה מקום לשיתוף בתהליכים האישיים שעובר כל אחד, המקומות שהחומר הנלמד פוגש כל אחד מאיתנו הופך את זה למאוד אישי ומעניין יותר. ואלו דברים שלא הייתי מוצאת בתואר סטנדרטי בכל מוסד אחר..

מה מיוחד בתואר השני של חותם שלא קורה בתארים אחרים?
אז בהמשך לשאלה הקודמת, מלבד הקבוצה שעושה הבדל מאוד גדול בדרך הלמידה התכנים שעוסקים באי שוויון מאירים נקודות עיוורון רבות שהיו לי, גרמו לי להתמודד עם עצמי והתפיסות הקודמות שלי, לבחון את מה שאני חושבת שאני יודעת לעומת מה שלמדתי. בנוסף לקורסים שעוסקים באי שווין ישנם קורסים שמתייחסים לכשירויות ניהוליות ושימת דגש על פרקטיקה, ביקורים בבתי ספר ומפגשים עם מנהלים.ות שונים.ות עם גישות ואג'נדות ניהוליות שונות שאפשר ללמוד מהן. היציאה לשטח אפשרה לנו לחוות את תפקיד המנהל.ת באופן יותר מוחשי. לשמוע ממנהלים.ות על הקשיים שעברו, לקבל עצות להתמודדות עם סיטואציות שונות ולבחון בעין ביקורתית רפלקטיבית מה קורה בבתי הספר בהם ביקרנו.

מה למדת מהחלק היישומי של הלמידה בשטח?
הפרקטיקום אפשר לנו לחבר בין מה שלמדנו בקורסים התיאורטיים שלמדנו לחלק המעשי ולראות הלכה למעשה איך דברים באים לידי ביטוי בשטח.

איך הייתה לך הלמידה הקבוצתית?
הלמידה הקבוצתית הפכה את הלמידה למשמעותית הרבה יותר. קודם כל למידה משותפת מאפשרת לקבל נקודות מבט שונות ופרשנויות שונות על  החומר שנלמד.  היא אפשרה לנו לשמוע חוויות אישיות של כל אחד מחברי הקבוצה ולהתחבר באופן קצת יותר אישי לנושאים שנלמדים.  לירן וגידי הצליחו להביא את הקבוצה שלנו שמורכבת מיחידים שונים מאוד מרקעים מגוונים למקום של פתיחות והקשבה ואכפתיות. זה הופך את כל הלמידה להרבה יותר משמעותית ויש מחוייבות ואחריות משותפת ללמידה, להבנה של החומר ולהתנהלות השיעורים.

עם איזה תובנה יצאת מהתואר השני ביחס לקידום שוויון הזדמנויות?
תובנה משמעותית מאוד עבורי הייתה שיש לי הרבה מאוד נקודות עיוורון שאני לא מודעת אליהן וככל שאני לומדת יותר אני נעשית יותר מודעת ומחפשת אותן.
בנוסף, כל נושא האחריות לצמצום הפערים והמקום של החינוך בצמצום פערים נדון בהרבה הזדמנויות וגרם לי לראות את התמונה הקצת יותר רחבה.

איך את מסכמת את שנת הלימודים?
הלימודים היו אינטנסיביים, ימים ארוכים ויש מחוייבות לנוכחות פעילה במהלך השיעורים וזה לא תמיד פשוט. אבל התחברתי מאוד לאופן שבו השנה היתה בנויה- שהסמסטר הראשון היה מוקדש לנושאים חברתיים והיבטים שונים של אי שוויון ובהמשך נוספו קורסים שהם יותר מוכוונים לניהול וכמובן הפרקטיקום שהוציא אותנו לשטח. הלימודים היו מגוונים. הם דורשים רצינות והשקעה, אבל היחס שאנחנו מקבלים כחותמיסטים במכללה הוא מדהים, המרצים מעריכים את הקבוצה שלנו ומשקיעים בה מאוד, לירן וגידי נותנים לנו את כל הלב והנשמה וזה נותן תחושה של משמעות ורצון ללמוד ולהצליח.

עוד בקטגוריה קהילת חותם