מפת הידע לקידום מוביליות חברתית-כלכלית

מפת הידע לקידום מוביליות חברתית-כלכלית

בישראל, הזדמנויות של הפרט וסיכויי הצלחתו בחייו הבוגרים תלויים במידה רבה מאוד במקום בו הוא נולד ובמצבם החברתי-כלכלי של הוריו.

במחקר מקיף שנערך בשנים 2017- 2019 על ידי ג’וינט ישראל, קרן רש”י, מכון ERI וגופים נוספים, החוקרים ביקשו לזהות את הגורמים ששיפורם ישבור את המשוואה בין כתובת ומאפייני רקע למצב סוציו-אקונומי וסיכויי הצלחה בחיים הבוגרים.

מפת הידע הוא הכלי שנבנה במסגרת המחקר. המפה הוא תוצר של איסוף נתונים מסקירת ספרות רחבה וניתוחם בשיטות מחקר מתקדמות. מפת הידע מאגדת את הידע היישומי הרלוונטי על מנת לאפשר ולקדם מוביליות חברתית ומכילה ארבעה חלקים מרכזיים המשלימים זה את זה:

  • מפת תקופת הילדות (לידה עד גיל 18). מפה זו ענתה על השאלה: כיצד מקדמים התפתחות מיטבית של כישורים, יכולות ומוכנות לחיים הבוגרים ברמת הפרט?
  • מפת האקוסיסטם (המערכות הסובבות את הפרט בגילאי לידה עד 18). מפה זו ענתה על השאלה: מה הם המאפיינים של הסביבה המקדמים או החוסמים מוביליות?
  • מפת תקופת הבגרות הצעירה (גילאים 35-18) עונה על השאלה: כיצד מקדמים את היכולת של הפרט לממש את היכולות והכישורים שלו ולקבל החלטות מיטביות?
  • מפת תקופת הבגרות עבור צעירים במצבי סיכון (גיל 18- 25). מפה זו מוסיפה גורמים יחודיים שיש לקדם לאוכלוסייה זו (המפה אינה חלק מהאתר).

בכל ארבע המפות, זוהו 53 משתנים המשפיעים על מובילות חברתית בישראל.

לקריאה נוספת באתר מפת הידע

 

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות הפרטיות ו תנאי השירות לישם.
This site is registered on wpml.org as a development site.