החיים בחותם

Y8A5143

ברכה מאת דנה פייניק, מנכ"לית חותם לכבוד שנת הלימודים תשפ"ג

"וכל אחד הוא מעין חותם

כל אחד מאיתנו נושא עליו סימן

שהשאיר בו חברו שפגש בדרך;

עקבותיו של כל אחד בכל אחד.

חותם כל אחד טבוע בכל אחד…"

(פרימו לוי – מתוך השיר "אל הידידים").

בפתח שנה זו, הייתי רוצה לאחל לכולנו שנכיר ביופיים של הסימנים, של החותם, שאנו מטביעים איש ברעהו, בחברינו ובתלמידות ובתלמידים שאנו פוגשות ופוגשים. שנדע לראות, גם את הנסתר מן העין, את ההשפעה העמוקה שיש לכל אחד ואחת מאיתנו על המציאות, על האנשים סביבנו.

אנו בתוך ימים סוערים ומרובי קולות – קולות על מקומן של מורות בחברה, על חשיבותן ועל עצם הגדרת תפקידן. אני מאמינה, גם ובמיוחד בשעה הזו, בבחירה העמוקה, האנושית, הערכית, היצירתית – בחינוך כאומנות חיים. אני רואה יותר ויותר את תפקידם החשוב והקריטי של מורים ומורות ביצירת חברה שוויונית, צודקת וטובה לכל. המורה היא לא פחות מאומנית של מפגש, למידה, יחסים וחיבורים. המורה היא מנוע של תקווה, גם ובעיקר כשהמציאות כל כך זועקת לתקווה. המורה היא המקום שבו, כמילותיו של פרימו לוי, נוצר ונטבע חותם לשנים קדימה בליבם של ילדים וילדות. המקום שבו צומחות אפשרויות חדשות וחיים חדשים. המקום בו נוצרת מנהיגות המחר.

אני רואה אותכם, המורים והמורות, כיוצרים, כמעצבים של מגמות חינוכיות, כמובילים של תפיסות ושל עמדות. אתם נקודת הקשר החיה בין השטח ובין הרוח, בין המדיניות ובין החיים עצמם. יש אצלכם חכמה, ידע עומק שראוי להקשיב לו, וראוי לקבל מקום ובמה. אתם הרקמה שעליה נוצר העתיד, המקום בו אפשר לשאול – מה יהפוך את החיים כאן לטובים יותר?

לשמחתנו, השנה הזו נפתחת גם בתקווה גדולה, בהתרחבות וצמיחה של רבים מכם אל מרחבי ניהול בתי ספר. 30 מנהלות ומנהלים מקהילת חותם ינהיגו ויובילו השנה בתי ספר בכל רחבי הארץ! זהו רגע מרגש ומפעים, רגע שבו אפשר לראות חלק מפירותיה של דרך ארוכה ומשמעותית שאנו יוצרים יחד. לצדם, מעל ל-100 מנהיגות ומנהיגים חינוכיים בחרו להצטרף למסלולים השונים שחותם מפעילה, שמכוונים להצמיח עתודה ניהולית. בעיני זוהי צמיחה נפלאה, שמבטאת חיבורים, אמון ולמידה הדדית, ובעיקר – נעשית כל כולה מתוך אמונה בכוחה של קהילה מגוונת ורבגונית לגדול יחד.

לסיום, בפתח שנה זו, אני מאחלת לנו את הענווה והכרת התודה שיש בחותם שאנו משאירים, את הפתיחות לפגישה שמשנה אותנו, את אהבת היצירה וההתרחבות, ובעיקר – את התקווה שאנו מנסות לאחוז בה – לכך שהחינוך יביא טוב לעולם, טוב לחברה, טוב לכל.

שנה טובה,
דנה.  

עוד בקטגוריה קהילת חותם