תכנית

הכשרת חותם נעמי

הכשרת אקדמאים להוראה

חותם נעמי הינה תכנית הדגל של חותם.
תכנית למנהיגות חינוכית, השואפת לקדם שוויון הזדמנויות דרך חינוך, באמצעות הכשרתם של אקדמאיות ואקדמאיים מתחומים שונים, ושיבוצם בבתי-ספר בפריפריה החברתית של ישראל.
ההכשרה מבוססת על השיטה שנוסתה בהצלחה בעולם- On The Job Training – לימוד תוך כדי התנסות.

למי זה מתאים?

  • לבעלי תואר אקדמי, שמבקשים לעשות שינוי לתחום החינוך וההוראה
  • לאלו שאינם בעלי תעודת הוראה

מבנה התכנית וההכשרה
הכשרת חותם נעמי כוללת מיון קפדני של אלפי מועמדות ומועמדים בכל שנה. לאחר שלב המיון, התכנית כוללת: הכשרה אינטנסיבית של 5 שבועות בקיץ, שיבוץ בבתי ספר בפריפריה החברתית של ישראל, לימודים לתעודת הוראה תוך כדי לימוד, וליווי אישי וקבוצתי במהלך השנתיים הראשונות בבית הספר.

ההכשרה נמשכת שנתיים, כאשר במהלך השנה הראשונה עובדים המורים בבית הספר במשרה חלקית המאפשרת יום לימודים בשבוע, ובשנה השנייה במשרה מלאה. מטרת ההכשרה לפתח מורים שמפעמת בהם שליחות חברתית עמוקה, מורים בעלי תכונות מנהיגותיות ורצון לשנות ולתקן את הפערים הקיימים במערכת, מורים שיש להם הכלים הפדגוגים להתמודדות רגשית וחברתית עם התלמיד והתלמידה, יחד עם מצוינות מקצועית.

יש לך חלום להפוך למחנכ.ת ולהוביל שינוי חברתי בישראל?

להגשת מועמדות

שלבי המיון

דצמבר עד מאי

שאלון מקוון להגשת מועמדות

השאלון בודק עמידה בתנאי הסף: רקע אקדמי וניסיון רלוונטי.
חותם

שאלון ביוגרפי מקוון

היכרות מעמיקה עם המועמדות והמועמדים, פירוט ניסיון החיים ותפיסות חינוכיות.  
חותם

מרכז הערכה דיגיטלי

כולל מבחן אישיותי, העברת שיעור וראיון ראשוני.
חותם

ראיון אישי במשרדי חותם

ראיון עומק הבוחן התאמה לתכנית בהיבטים אישיותיים ותפיסות חינוכיות.
חותם

שיבוץ וראיון עם מנהל/ת בית ספר

בירור מידת ההתאמה לבית הספר בו עתידים לעבוד המועמדים והמועמדות. 
חותם

שיבוץ בבתי הספר

תכנית חותם נעמי פועלת בשיטת On the Job Training וכוללת עבודה בבית הספר תוך כדי לימודים לתעודת הוראה. במסגרת התכנית תימצא לכם משרה בבית ספר כמורים לכל דבר. בשנה הראשונה מבנה המשרה יהיה כזה שיאפשר יום לימודים בשבוע, ובשנה השנייה ב–100% משרה. ההתחייבות לעבוד כמורים במשך שנתיים לפחות ולהצטרף למשימה של חותם היא הדדית – גם שלכם וגם של בית הספר. זאת, כדי להשפיע על צמצום הפערים בחינוך במדינת ישראל שיביא לשיפור פני עתיד החברה בישראל.

חותם משבץ את החותמיסטים בבתי ספר בפריפריה החברתית בישראל, בהתאם לכישוריהם האקדמיים ולצרכים הספציפיים בבתי הספר השותפים שלנו. החותמיסטים משתלבים כמורים בבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים ברחבי הארץ, מכרמיאל ועד באר שבע, בהתאם לאזור הגיאוגרפי בו הם גרים. השיבוץ נעשה בבתי הספר השותפים של חותם – הן בבתי ספר יסודיים והן בבתי ספר על יסודיים, בהתאם להחלטת מנהל ביה”ס ועל-פי צורכי המערכת.

שינוי עושים ביחד

החותמיסטים משובצים בקבוצות של 2-3 מורים בבתי הספר, למעט מקרים חריגים, זאת על-מנת ליצור קבוצת עמיתים שתוכל לסייע לחותמיסטים בתהליך קליטתם בבית הספר, בתמיכה ובפיתוח יוזמות חינוכיות ברוח חותם. בנוסף, בכל בית ספר ילווה את החותמיסטים מנטור, שהוא מורה מצוות ביה”ס הנבחר על ידי המנהל וצוות חותם, ותפקידו לתת מענה רגשי ומקצועי ולהפוך את הקליטה למיטבית. כמו כן, בחלק מבתי הספר פועלות תוכניות נוספות בהובלת חותם המשלבות את צוות בית הספר, ומטרתן להטמיע בבתי הספר פעולות רחבות המקדמות שוויון הזדמנויות.

מה ההטבות הייחודיות שמקבלים?

הכשרה ייחודית ותעודת הוראה במימון מלא

שיבוץ בבתי הספר השותפים של חותם ברחבי הארץ

ליווי מקצועי מותאם, אישי וקבוצתי בתוך בית הספר

מלגת חותם על סך 14,000 ש"ח

השתייכות לקהילה חינוכית איכותית

מסלולי התפתחות מקצועית וניהולית

הזדמנות אמיתית להשפיע ולשנות את החינוך בישראל

השותפים שלנו

שאלות ותשובות

לא למדתי חינוך, האם התכנית מתאימה לי?

בטח! התכנית מתאימה לאקדמאים ואקדמאיות ממגוון רחב של תארים.
התכנית מתאימה רק למי שאינו בעל תעודת הוראה.

אני בשנה ב', האם אפשר להירשם?

לצערנו, לא. כבר בשנת ההכשרה הראשונה לתכנית חותם נעמי צריך לסיים את כל החובות האקדמאים.

נשאר לי עוד קורס אחד לשנת הלימודים הבאה, האם אני יכולה להגיש מועמדות?

עד לתחילת הכשרת הקיץ בחודש יולי, עליך לסיים 80% מחובות התואר. את שאר החובות עליך לסיים עד סוף דצמבר של אותה השנה. במידה ויישארו לך עוד עבודות וקורסים לאחר תאריך זה, לא ניתן להגיש מועמדות השנה.

מהם שלבי המיון?

על מנת להתקבל לתכנית יש לעבור 5 שלבי מיון שמטרתם למצוא את האנשים המתאימים ביותר למשימת חותם: שאלון ראשון, שאלון ביוגרפי, מרכז הערכה, ראיון עם נציג מחותם והשלב החמישי והאחרון – ראיון עם מנהל/ת ביה"ס בו שובצת.

במידה והגשתי מועמדות בשנים קודמות, האם אני צריכה להגיש מועמדות שוב?

כל מחזור גיוס עומד בפני עצמו וכל מועמד מחויב להגיש טופס הרשמה ראשוני דרך האתר. במידה וזו אינה הפעם הראשונה בה הגשת מועמדות, ייתכן ולא תצטרכי להשתתף שוב בכל שלבי המיון, תלוי בשנה בה הגשת מועמדות לראשונה. יחד עם זאת, כל מועמד, לא משנה כמה פעמים התמיין בעבר, מחויב לכל השלבים החל מראיון אישי והלאה.

מתי מקבלים את תעודת ההוראה?

הכשרת הקיץ מהווה סמסטר אחד מתוך שלושה, של לימודי הוראה. השנה הראשונה נחשבת כשנת התמחות בבתי הספר, בסופה מקבלים זכאות לתעודת הוראה. את התעודה עצמה תקבלו שנה לאחר מכן בטקס חגיגי.

היכן מתקיימת ההכשרה?

כבר במהלך המיונים נעדכן לגבי מיקום הכשרת הקיץ, שתתקיים בכפר נוער.
במהלך השנה הראשונה יום הלימודים יתקיים במכללת בית ברל.

האם הלינה בהכשרת הקיץ היא חובה?

הכשרת הקיץ היא חלק מהותי וחשוב טרום הכניסה להוראה בבתי הספר, יש לה משקל אקדמי רב והיא אינטנסיבית מאוד, ולכן הלינה היא מחייבת. מבנה הכשרת הקיץ מאפשר לעבור תהליך משמעותי, אישי וקבוצתי, להתנסות באופן מעשי בבניית שיעורים והעברתם תוך קבלת משוב, ולברר "איזה מורה אני רוצה להיות?"

יש לי אירוע/מבחן/בקשה לצאת בהכשרת הקיץ, האם זה מאושר?

ככלל, היעדרויות לא מאושרות במהלך ההכשרה. בקשות חריגות יוגשו מראש לצוות ההכשרה, אשר יבחן כל מקרה לגופו.

כמה לילות בשבוע ישנים בהכשרת הקיץ?

לו"ז ההכשרה משתנה משנה לשנה, יש להיערך לכ-3 לילות בשבוע בהכשרת הקיץ.

מי יכול להגיש מועמדות לתכנית?

התכנית מיועדת לאקדמאים ואקדמאיות, שמבקשים לעשות שינוי לתחום החינוך וההוראה.
• בעלי תואר ראשון ומעלה (המוכר ע"י המל"ג)
• ללא תעודת הוראה

אני הנדסאי, האם אוכל להתמיין לתכנית?

תואר ראשון המוכר על ידי המל"ג הנו תנאי סף לתעודת הוראה בישראל, ולכן תעודת הנדסאי אינה מאפשרת הגשת מועמדות לתכנית.

האם התכנית כוללת עבודה במשרה מלאה?

תכנית חותם פועלת בשיטת On the Job Training וכוללת עבודה בבית הספר תוך כדי לימודים לתעודת הוראה. במסגרת התכנית תימצא לכם משרה בבית ספר כמורים לכל דבר. בשנה הראשונה מבנה המשרה יהיה כזה שיאפשר יום לימודים בשבוע, ובשנה השנייה ב–100% משרה.

איך אדע מה אוכל ללמד?

מקצוע ההוראה נקבע על פי המקצוע האקדמי אותו למדת בתואר הראשון או בתואר השני. התכנית מכשירה למקצועות ליבה בלבד: בעל יסודי - אנגלית, מתמטיקה, מדעים, היסטוריה, ספרות, תנ"ך, גיאוגרפיה, לשון. ביסודי: מתמטיקה, אנגלית ומסלול רבי מלל.

האם יש אפשרות לבחור את מקצוע ההוראה שלי?

מקצוע ההוראה נקבע על פי המקצוע האקדמי אותו למדת. במקרים מסוימים יש אפשרות בחירה בין שני מקצועות הוראה או אפשרות להחרגה המותנית באישור המוסד המכשיר.

יש לי אנגלית ברמת שפת אם, האם אוכל להיות מורה לאנגלית?

כל מי שיש לו אנגלית שפת אם (ובעל תואר ראשון לפחות בכל מקצוע), רשאי להתמיין לתכנית למסלול הוראת אנגלית. חשוב לציין שכל המועמדים המתמיינים למסלול נדרשים לעבור מבחן ידע בשפה האנגלית, בכתב ובעל פה ולהשתתף בימי הכשרה נוספים.

מהן אפשרויות השיבוץ שלי?

חותם משבצת את החותמיסטים בבתי ספר בפריפריה החברתית בישראל בהתאם לאזור המגורים שלהם. השיבוץ נעשה בהתאם להחלטת מנהל/ת ביה"ס ועל פי צורכי המערכת בבתי הספר השותפים שלנו.

האם אוכל להמשיך ללמד באותו בי"ס בו אני עובד כרגע?

השיבוץ נעשה בהתאם להחלטת מנהל/ת ביה"ס ועל פי צורכי המערכת בבתי הספר השותפים שלנו.

האם אני אבחר את ביה"ס בו אשובץ?

לאחר מעבר ראיון אישי, המועמדים ממלאים טופס העדפת שיבוץ, בו הם מדרגים את הישובים בהם היו מעדיפים להשתבץ מתוך רשימת הישובים בהם פועלת חותם. צוות חותם עושה מאמצים רבים להתחשב ברצון המועמד.ס השיבוץ נעשה בהתאם להחלטת מנהל/ת ביה"ס ועל פי צורכי המערכת בבתי הספר השותפים שלנו.
אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות הפרטיות ו תנאי השירות לישם.
This site is registered on wpml.org as a development site.